Home > Other > CCA Training Days

CCA Training Days

S/NO

CCA

DAY

TIME

VENUE

TEACHER ON DUTY

1.

Outram Ink

Wednesday

1430 – 1730

EL Room

Mdm Kiran / Mrs. Jyoti / Mrs. Soma

2.

NCC

Tuesday, Wednesday

1430 – 1745

Parade Square

Mr. Jason Ooi / Mr. Samson Wong / Mr. Abdul Rahman

3.

PA

Regular meetings (daily)

Event based (ad hoc) – depending on rehearsal dates of school events

0730 – 0800

1330 - 1700

Hall (PA room)

 

Mdm Vijaya / Mr. Krishan / Mr. Ivan See Toh

4.

Dance Modern

Wednesday

1445 - 1745

Dance Studio

Mrs. Looi LG / Ms. Elyani /
Ms. Xu Wenxiu (Coach)

5.

Rock Climbing

Tuesday, Wednesday, Friday

1430 - 1745

Sports Hall

Ms. Serene Chong / Mr. Ong Kok Heng / Ms. Yeo Yang Hong /
Mr. Rozihan Bin Anwar (Coach)

6.

NPCC

Wednesday, Friday

1430 - 1730

Parade Square

Mr. Ivan See-Toh / Mr. Philip Tan / Ms. Goh Ban Leng

7.

Netball

Monday,

Wednesday, Friday,

Saturday

1500 – 1800

1430 – 1730

0830

Weekdays - Parade Square / Sports Hall
Saturdays –
Nan Hua High School or Tanjong Katong Sec Sch

Ms. Yap Qiu Hong / Ms. Wan Zarifah /
Mr. Bok Juang Wei (Coach)

 

8.

Girls Brigade

Wednesday,

Saturday

1430 – 1700

0830 – 1200

GB Den
(Assembly Point)
Around School (Parade Square, classrooms, etc)

Ms. Grace Ng

 

 

9.

Band

Monday,

Wednesday,

Thursday

1430 – 1630

1415 – 1730

1400 - 1700

Monday & Wednesday - Music Room
Friday – AVA Room

Ms. Lucinda Chan / Mdm Teo Lili / Mdm Chua Wai Yi /
Mr. Refat Jawad Ahmed (Coach) /
Mr. Shahrizan Bin Isnain (Coach)

 

10.

Robotics Club

Wednesday

1430 - 1730

Robotics Room
(Squash Court)

Mdm Chua Yi Ping / Mr. Ng Chee Kin /
Mr. Gilbert Heng (Coach)

 

11.

Lifesaving

Tuesday,

Friday

1400 – 1530

1400 - 1500

Swimming Pool

Mdm Siow Wee Han /Ms. Xu Cuirong /
Mr. Lim Ban Seng (Coach)

12.

Swimming

Monday, Tuesday, Wednesday

Thursday

Friday

1345– 1600

 

0700 – 0815

1300 - 1530

Swimming Pool

Mdm Haslinda / Mr. Freddie Chan / Ms. Yang Yi /
Mr. Liang Shuang (Coach)

13.

E – Club

Monday, Wednesday

Tuesday, Friday

Thursday

1400 – 1700

1230 – 1530

1330 – 1630

E-Cafe

Mr. Roderick Lim / Ms. Melissa Lim Singh / Mdm Chong Moh Ching

14.

Water polo

Monday - Friday

1600 – 1800

Swimming Pool

Mr. Francis Tang / Ms. Tan Xi Ling /
Mr. Kuan Kar Huat (Coach)

15.

Chinese Orchestra

Tuesday

 

Friday

 

1400 – 1700

 

1300 – 1600

Music Room/Level 2 Classrooms
(Sectional Practice)

Music Room/Mbox/AVA Room
(Combines Practice)

Mr. Marcus Huang / Ms. Chloe Cai / Ms. Shi Yanwei/
Mr. Lee Khiok Hua (Coach)/
Mr. Pang Chin Soon (Coach)/
Mr. Chow Sok Mun (Coach)/
Mr. Er Chiang Song (Coach)

16.

Snooker

Wednesday

1430 – 1730

PAC Room

Mr. Hazlan

17.

Basketball

Tuesday,

Friday

1430 – 1730

1330 - 1630

Parade Square & Indoor Sports Hall

Mr. Ng Yan Kong / Mr. Terrence Yeo / Mr. Mao Cham /
Mr. Tan Chee Wee (Coach)

18.

Photography

Wednesday

1430 – 1730

Photography Room

Mr. Wen Zhi Guang / Ms. Nurrul

19.

ODAC

Wednesday

1430 - 1730

Amphitheatre

Mr. Lim Ting Long / Ms. Anitha / Mrs. Vivian Tan