sub-banner
Mother Tongue Language
Home > School Programmes > Mother Tongue Language
Home > Achievements > Students' Achievements

Students' Achievements

ACHIEVEMENTS 2018


CCA / Department

Type of Competition

Results

 NPCCUOPA 2017 Gold

Climbing Club

National C Division Girls Schools Speed Climbing Championship

Champion

National B Division Girls Schools Speed Climbing Championship

Champion

National B Division Boys Schools Speed Climbing Championship

Champion

Mathematics

Singapore and Asian Schools Math Olympiad (SASMO) Competition

1 Gold Award winner,

1 Silver Award winner,

3 Bronze Award winners

English and Literature

National Schools Literature Festival 2018 Lower Secondary Book Parade (Secondary 2s)

Silver Award

2018 Tales of ‘S’ ebook Competition

Winning Entry

Mother Tongue

(Malay Language Unit)

Lumbuba 2018

Champion

Craft and Technology

2018 SYF Art Exhibition: Artist and Citizenship

Winning Entry for exhibition

Marine and Offshore Challenge Grand Prix Race

Most Innovative Hull Design Award (Highest score in Payload Award)

Underwater Challenge

Best Workmanship and Aesthetic Award

ACHIEVEMENTS 2017

CCA 

Type of competition

Results

Water PoloGroup photo.jpg

National B Division Inter-school Water Polo Championship

·           Champion

Swimming

National Inter-School Swimming Championships  2017

·           2nd (C Boys, 400m Freestyle)

·           2nd (C Boys, 100m Butterfly)

·           Overall 5th (B & C Boys)

Rock Climbing

National C Division Girls Schools Speed Climbing Championship

·           Champion

National B Division Girls Schools Speed Climbing Championship

·           Champion

National B Division Girls Schools Bouldering Championship

·           Champion

Netball

South Zone B Division Inter-school Netball Championship

·           Top 10

Sembawang-CSC Netball Carnival – B Division

·           Champion

Basketball

South Zone C Division Inter-school Basketball Championship

     

Squash

National B Division Boys Inter-school Squash Championship

·           5th

National B Division Girls Inter-school Squash Championship

·           5th

Robotics Club

National Junior Robotics Competition

             

First Lego League Competition 2017

·           1st Runner Up

NPCC

UOPA 2016

·           Silver

NCC

Best Unit Competition 2016

·           Bronze

Boys’ Brigade

BB JM Fraser Award 2016

            

Band (Wind Ensemble)

SYF 2017

·           Certificate of Distinction

Guzheng Ensemble

SYF 2017

·           Certificate of Accomplishment

Outram Secondary School CCA Achievement 2016


CCA / Department

Type of competition

Results

Water Polo

National B Division Inter-school Water Polo Championship

·           2nd 

Singapore Water Polo Cup Under 13 Category

·           4th

ACS Barker Challenge Under 15 Category

·           2nd

ACS Barker Challenge Under 13 Category

·           4th

Princess Chulaborn Cup Under 18 Category (Bangkok)

·           3rd

Swimming

National Inter-School Swimming B Division Championships  2016

·           5th (200m Free)

Rock Climbing

National C Division Girls Schools Speed Climbing Championship

·           1st

National C Division Boys Schools Speed Climbing Championship

·           1st

National B Division Girls Schools Speed Climbing Championship

·           1st

National B Division Girls Schools Sport Climbing Championship Lead

·           1st

National B Division Boys Schools Sport Climbing Championship Lead

·           1st

Netball

South Zone B Division Inter-school Netball Championship

·           Top 8

Basketball

South Zone B Division Inter-school Netball Championship

·           Top 12

Squash

National C Division Boys Inter-school Squash Championship

·           4th

National C Division Girls Inter-school Squash Championship

·           5th

Robotics Club

National Junior Robotics Competition

·           3rd

NPCC

UOPA 2015

·           Bronze

NCC

Best Unit Competition 2015

·           Bronze

Boys’ Brigade

BB JM Fraser Award 2015

·           Bronze