sub-banner
Mother Tongue Language
Home > School Programmes > Mother Tongue Language
Home > The OSS Story > Students Achievements

Students Achievements

Achievements 2019

 
 CCA         Type of Competition Results

Water Polo

National B Division Inter-school Water Polo Championship

·           4th

Rock Climbing

National B & C Division Girls Schools Speed Climbing Championship

·           Champion

National C Division Boys Schools Speed Climbing Championship

·           Champion

NPCC

UOPA 2018

·           Gold

NCC

Best Unit Competition 2018

·           Distinction

Concert Band

Singapore International Band Festival

·           Accomplishment

Dance

SYF

·           Accomplishment

Achievements 2018


CCA Achievements

CCA

Type of competition

2018

Water Polo

National B Division Inter-school Water Polo Championship

 4th

Swimming

National Inter-School Swimming Championships

3rd (B Boys, 1500m Free)

4th (B Boys, 400m Free)

4th (B Girls, 200m Butterfly)

5th (B Boys, 100m Butterfly)

5th (B Boys, Free, Medley Relay)

7th (B Girls, IM)

8th (C Boys, 100m Back)

8th (C Boys, 200m Back)

8th (C Boys, 200m IM)

Rock Climbing

National B & C Division Girls Schools Speed Climbing Championship

Champion

National B Division Boys Schools Speed Climbing Championship

Champion

National B Division Girls Schools Bouldering Championship

Champion

Asian Cup 2018 - Hong Kong

Bouldering

Champion

Netball

South Zone B Division Inter-school Netball Championship

Top 10

Daisy Tan Netball Carnival – B Division

3rd

Daisy Tan Netball Carnival – C Division

Champion

Squash

National B Division Boys Inter-school Squash Championship

2nd

National B Division Girls Inter-school Squash Championship

 5th

Sports & Recreation Club

Inter-school Ultimate Frisbee Competition

3rd (B & C Division)

Robotics Club

National Robotics Competition – WRO Open Category

2nd

First Lego League Competition

 

NPCC

UOPA 2017

Gold

NCC

Best Unit Competition 2017

Bronze

Concert Band

Singapore International Band Festival

Bronze

Visual Arts Club

SYF

Certificate of Recognition


Academic Achievements

Department

Type of Competition

Results

Mathematics

Singapore and Asian Schools Math Olympiad (SASMO) Competition

1 Gold Award winner,

1 Silver Award winner,

3 Bronze Award winners

English and Literature

National Schools Literature Festival 2018 Lower Secondary Book Parade (Secondary 2s)

Silver Award

2018 Tales of ‘S’ ebook Competition

Winning Entry

Mother Tongue

(Malay Language Unit)

Lumbuba 2018

Champion

Craft and Technology

2018 SYF Art Exhibition: Artist and Citizenship

Winning Entry for exhibition

Marine and Offshore Challenge Grand Prix Race

Most Innovative Hull Design Award (Highest score in Payload Award)

Underwater Challenge

Best Workmanship and Aesthetic Award


ACHIEVEMENTS 2017

CCA

Type of competition

Results

Water PoloGroup photo.jpg

National B Division Inter-school Water Polo Championship

Champion

Swimming

National Inter-School Swimming Championships 2017

2nd (C Boys, 400m Freestyle)

2nd (C Boys, 100m Butterfly)

Overall 5th (B & C Boys)

Rock Climbing

National C Division Girls Schools Speed Climbing Championship

Champion

National B Division Girls Schools Speed Climbing Championship

Champion

National B Division Girls Schools Bouldering Championship

Champion

Netball

South Zone B Division Inter-school Netball Championship

Top 10

Sembawang-CSC Netball Carnival – B Division

 Champion

Basketball

South Zone C Division Inter-school Basketball Championship

 

Squash

National B Division Boys Inter-school Squash Championship

5th

National B Division Girls Inter-school Squash Championship

5th

Robotics Club

National Junior Robotics Competition

 

First Lego League Competition 2017

 1st Runner Up

NPCC

UOPA 2016

Silver

NCC

Best Unit Competition 2016

Bronze

Boys’ Brigade

BB JM Fraser Award 2016

 

Band (Wind Ensemble)

SYF 2017

Certificate of Distinction

Guzheng Ensemble

SYF 2017

Certificate of Accomplishment

Outram Secondary School CCA Achievement 


CCA / Department

Type of competition

Results

Water Polo

National B Division Inter-school Water Polo Championship

·           2nd 

Singapore Water Polo Cup Under 13 Category

·           4th

ACS Barker Challenge Under 15 Category

·           2nd

ACS Barker Challenge Under 13 Category

·           4th

Princess Chulaborn Cup Under 18 Category (Bangkok)

·           3rd

Swimming

National Inter-School Swimming B Division Championships 2016

·           5th (200m Free)

Rock Climbing

National C Division Girls Schools Speed Climbing Championship

·           1st

National C Division Boys Schools Speed Climbing Championship

·           1st

National B Division Girls Schools Speed Climbing Championship

·           1st

National B Division Girls Schools Sport Climbing Championship Lead

·           1st

National B Division Boys Schools Sport Climbing Championship Lead

·           1st

Netball

South Zone B Division Inter-school Netball Championship

·           Top 8

Basketball

South Zone B Division Inter-school Netball Championship

·           Top 12

Squash

National C Division Boys Inter-school Squash Championship

·           4th

National C Division Girls Inter-school Squash Championship

·           5th

Robotics Club

National Junior Robotics Competition

·           3rd

NPCC

UOPA 2015

·           Bronze

NCC

Best Unit Competition 2015

·           Bronze

Boys’ Brigade

BB JM Fraser Award 2015

·           Bronze